2023 m. liepos 2-8 d. VU Geomokslų instituto Hidrologijos ir klimatologijos katedros bakalauro studentas Laurynas Mackevičius dalyvavo GWP vasaros mokykloje ,,Healthy and Resilient Catchments – From Science to Action”. Studento atsiliepimas apie vasaros mokyklą:
,,Liepos 2–8 dienomis teko lankytis Prahoje, Čekijoje. Tačiau turistavimas šioje šalyje liko tik antrame plane. Pagrindinis tikslas buvo sudalyvauti Optain ir Global Water Partnership organizuojamame projekte, vasaros mokykloje, skirtoje tobulinti bei gilinti žinias apie tvarius vandens valdymo metodus bei technikas klimato kaitos akivaizdoje, susiduriant su potvyniais bei vis labiau dažnėjančiomis sausromis.
Pirmosios dienos vasaros mokykloje
Čekijos sostinėje susirinko apie 20 jaunų žmonių, kurie buvo pasirengę per trumpą savaitės laikotarpį įgauti bei įgyti naujų ir naudingų žinių. Savaitė prasidėjo nuo susipažinimo bei nenutrūkstamo bendravimo su kiekvienu vasaros mokyklos dalyviu. Bendraujant ir dalinantis savo patirtimis, per pirmąją dieną pavyko artimai susipažinti su daugeliu dalyvių. Prie to svariai prisidėjo komandos formavimo veiklos. Tik jų dėka jau per pirmąją dieną pavyko gana neblogai pažinti daugelį kolegų, su kuriais vėliau teko dirbti atskirose grupėse. Neblogai pažįstant aplinkinius buvo galima kibti į darbus: klausyti informatyvių paskaitų, atlikinėti įdomias bei iššūkius keliančias užduotis ir visas žinias praktiškai pritaikyti galutiniame grupiniame darbe ir pristatyme.
Tačiau apie viską iš pradžių. Pakliuvau į itin draugišką ir dinamišką grupę, kurią sudarė merginos iš Belgijos, Prancūzijos, Bolivijos bei vaikinai iš Filipinų bei Šri Lankos. Tokia kultūriškai itin skirtinga grupė davė gerų rezultatų tiek bendravimo, tiek užduočių įgyvendinimo prasme. Pagrindinė mūsų grupės užduotis buvo per savaitę parengti efektyvų ir nebrangų pasiūlymą, sprendimo būdą, kuris leistų mažinti bei švelninti sausrų bei potvynių padarinius nedideliame ūkio pramone užsiimančiame miestelyje.
Darbas grupėje
Iš pirmo žvilgsnio ši užduotis visiems grupės nariams pasirodė gana sudėtinga, tačiau tam turėjome visą savaitę. Pagrindiniai duomenys buvo surenkami įdomioje išvykoje, kurioje susitikome su vietiniais ūkininkais, kurie pasidalino iššūkiais, su kuriais susiduria ūkininkaudami regione, pasakojo apie įvairias ūkininkavimo subtilybes. Išvykos metu buvo aplankyta pagrindinė vandens talpykla, rezervuaras, kuris aprūpina vandeniu visą regioną ir yra itin svarbus vietiniams tiek gyvenimo, tiek ūkininkavimo prasme.
Vietinis ūkininkas pasakoja apie savo auginamas kultūras
Išvykoje
Likusi savaitės dalis buvo skirta susipažinimui su duomenų interpretavimo ir analizavimo būdais, pasitelkiant programavimą bei kitas itin naudingas programas kaip SWAP, QGIS ar kitas aplinkos modeliavimo programas. Asmeniškai man tai buvo vienas įdomiausių šios vasaros mokyklos etapų, kai dirbant grupėje reikėjo naudotis programine įranga, kuri praktiškai labai padeda spręsti ir analizuoti įvairias problemas susijusias su vandens išteklių valdymo procesu. Įsisavinus tiriamos teritorijos ypatybes bei išanalizavus pagrindinius duomenis, galutinis pristatymas ir pasiūlymas nebeatrodė toks jau ir grėsmingas.
Kadangi vasaros mokyklos metu susibūrė daug skirtingų žmonių iš skirtingų kultūrų, buvo surengtas kultūros vakarėlis, kuris buvo vienas linksmiausių užsiėmimų stovyklos metu. Visi turėjo pristatyti savo šalį iš kurios atvyko. Tai galėjo būti maistas, saldumynai, šokiai ar gėrimai. Vakarėlio metu teko pašokti Kosove, Irane, Bolivijoje ar Indonezijoje populiarius šokius, paragauti tradicinio vengriško gėrimo Palinkos, bei išbandyti įvairiausių skanumynų iš kitų šalių. Galiausiai vakarėlį vainikavo diskoteka bei vienas kitas gaivinantis gėrimas.
Kultūrų vakarėlyje
Savaitė buvo išties įdomi bei kupina įspūdžių, kuomet teko tiek daug visko išgirsti, sužinoti bei pasidalinti savo žiniomis ir patirtimi. Tačiau geriausia šios vasaros mokyklos dalis buvo susipažinti bei dirbti su skirtingų mokslo krypčių bei atstovaujamų pasaulio kultūrų specialistais. Pavyko užmegzti draugiškus bei tvirtus ryšius, gauti labai vertingos patirties, bei svarbiausia praplėsti savo akiratį.”